Domů / Finance / Dodavatele energií lze změnit do druhého dne bez sankcí
Dodavatele energií lze změnit do druhého dne bez sankcí

Dodavatele energií lze změnit do druhého dne bez sankcí

Prozatím je to ovšem hudba budoucnosti. Změnit dodavatele energií sice lze, ale trvá to zpravidla poněkud dlouho. Je třeba brát v úvahu výpovědní lhůty, obstrukce ze strany dosavadního dodavatele či pokuty za předčasné ukončení smlouvy. Aby změna dodavatele byla pro zákazníky co nejjednodušší, uvažuje se o možnosti změnit dodavatele bez sankcí do několika týdnů nebo dokonce do 24 hodin. Dosud trvá celá administrativa v Česku zhruba měsíc a ještě je třeba připočíst výpovědní lhůtu, která může být podle obchodních podmínek některých dodavatelů i několik měsíců.

Změna dodavatele ze dne na den

Snahou je maximálně zkrátit dobu při změně dodavatele. Zásadní je, upravit tento proces tak, aby stávající dodavatel nemohl změnu zbytečně ztěžovat. Spotřebitelé mohou ušetřit náklady na energie m.j. změnou dodavatele, což je umožněno od roku 2006 u elektřiny a od roku 2007 u plynu. Podle EU by změna neměla trvat déle než tři týdny. Nyní se uvažuje o zkrácení tohoto limitu na 24 hodin a přiblížit se tak změně mobilního operátora, která je v některých evropských státech možná i během několika minut.

Bez pokut

Problém je při změně dodavatele u smluv na dobu určitou, kde by měly být odstraněny sankce spojené s ukončením smlouvy, které se pohybují v řádech tisíců korun. Proces změny dodavatelé prodlužují tím, že odmítají přijmout výpověď zákazníka i kvůli nepatrné chybě, jako je třeba diakritika. Poplatky jsou účtovány i za předčasnou nebo nesprávně podanou výpověď.

Evropští odborníci se zabývají možností snížení smluvních pokut do výše administrativních nákladů spojených s ukončením smlouvy, nebo jejich úplným zákazem.

Jak je to u nás dnes

Pokud chce spotřebitel změnit dodavatele a má uzavřenou smlouvu na dobu určitou – např. na 2 roky – musí ji vypovědět vždy ke konkrétnímu datu uvedenému ve smlouvě. Často je problém se termínu vůbec dopátrat. Novela energetického zákona ale nově dodavatelům ukládá povinnost sdělit spotřebiteli na jeho žádost pravdivé a úplné informace nezbytné k provedení změny dodavatele.

Shlédněte také

Poskytovatelům mikropůjček zvoní hrana

Poskytovatelům mikropůjček zvoní hrana

Zájem o rychlé mikropůjčky je v přímé úměře s rostoucím počtem subjektů, které je nabízejí. …