Domů / Doporučujeme / Hypotéka 6krát jinak: Na co a jak ji využít?
Hypotéka 6krát jinak: Na co a jak ji využít?

Hypotéka 6krát jinak: Na co a jak ji využít?

Koupě bytu, stavba domu nebo rekonstrukce – na to vše můžete hypotéku využít. Víte ale, že podmínky každé z nich se lehce liší? Aby vás tyto detaily nezaskočily, připravili jsme pro vás krátký seznam možných hypoték a jejich úskalí, se kterými se můžete v cestě za vlastním bydlením setkat.

Účelová vs. neúčelová hypotéka

V praxi rozeznáváme několik typů hypoték. Účelovou, neúčelovou nebo kombinaci obou. O neúčelové hypotéce (americké hypotéce) se bavíme v případě, že banka poskytne úvěr, který je zastaven nemovitostí, ale může být využit na cokoliv. Proto bývá neúčelová hypotéka mnohem dražší, než hypotéka účelová.

Účelová hypotéka je nejčastějším typem hypotéky v tuzemsku. Peníze z úvěru musí být použity na stavbu domu, koupi bytu nebo rekonstrukci. Prostředky musíte využít na potřebu související s bydlením.

Hypotéka na koupi bytu či domu

Proces získání hypotéky je celkem jednoduchý. Banka musí schválit, zda splňujete podmínky pro získání hypotéky (dle platných podmínek).

V případě nákupu bytu či domu v osobním vlastnictví lze ručit kupovanou nemovitostí. U obecních nemovitostí, nebo těch v družstevním vlastnictví, tato možnost není! V takovém případě žádáte o tzv. edhypoteční úvěr. V momentě, kdy budete zapsáni do katastru nemovitostí, banka uvolní klasickou hypotéku.

V případě předhypotéky banky poskytují LTV mezi 75-100 %.

Tip! Pokud plánujete kupovat investiční byt, od procesu nákupu klasické nemovitosti se moc neliší. Výhodou je, že banka může budoucí nájem z nemovitosti zahrnout do seznamu příjmů – vaše šance na získání hypotéky se zvýší.

Hypotéka na rozestavěný dům

Pokud plánujete stavět svépomocí, postup pro hypotéku se lehce liší. V tomto případě je potřeba velmi dobře plánovat – bance totiž musíte doložit stavební plán.

Banka potřebuje vědět, kolik vám dle aktuálních podmínek může půjčit. Navíc peníze nedostanete v plné výši – banka je bude uvolňovat postupně v tzv. tranších, a to podle vašeho stavebního plánu. V průběhu stavby platíte úroky jen za čerpanou část.

Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéka na rekonstrukci se v mnoha věcech neliší od hypotéky na stavbu domu. Musíte doložit plán rekonstrukce a peníze, stejně jako u stavby, se v uvolňují postupně.

Jiné varianty hypotéky

  • Hypotéka na dům na klíč,
    Nejčastější přístup v řešení hypotéky domu na klíč je formou proplacení faktury bankou dodavateli, který celou výstavbu zastřešuje.

  • hypotéka na garáž,

Garáž se považuje za nebytový prostor, proto s klasickou hypotékou vypočítejte. O tu byste mohli žádat jen v případě, že by šlo o přeměnu nebytového prostoru na prostor bytový. V ostatních případech počítejte s americkou hypotékou, podnikatelským úvěrem nebo nebankovní hypotékou, která může pěkně pěkně zatřást s vaší peněženkou.

  • hypotéka na mobilní dům.
    Mobilní domy byly ještě nedávno pro banky velká neznámá. Často se musely financovat neúčelovou hypotékou. V dnešní době mnoho bank přichází s nabídkou financování právě i tohoto stylu bydlení. Výjimkami, na které hypotéku na mobilní domy nemůžete využít, jsou: maringotky, karavany, drážní vozidla či lodě.

Pravidla pro poskytnutí hypotéky jsou stejné jako u klasického nákupu nemovitosti.

Zdroj obrázku: Rawpixel.com / Shutterstock.com

Shlédněte také

Dodavatele energií lze změnit do druhého dne bez sankcí

Dodavatele energií lze změnit do druhého dne bez sankcí

Prozatím je to ovšem hudba budoucnosti. Změnit dodavatele energií sice lze, ale trvá to zpravidla …