Koupě bytu, stavba domu nebo rekonstrukce – na to vše můžete hypotéku využít. Víte ale, že podmínky každé z nich se lehce liší? Aby vás tyto detaily nezaskočily, připravili jsme pro vás krátký seznam možných hypoték a jejich úskalí, se kterými se můžete v cestě za vlastním bydlením setkat.
Účelová vs. neúčelová hypotéka
V praxi rozeznáváme několik typů hypoték. Účelovou, neúčelovou nebo kombinaci obou. O neúčelové hypotéce (americké hypotéce) se bavíme v případě, že banka poskytne úvěr, který je zastaven nemovitostí, ale může být využit na cokoliv. Proto bývá neúčelová hypotéka mnohem dražší, než hypotéka účelová.
Účelová hypotéka je nejčastějším typem hypotéky v tuzemsku. Peníze z úvěru musí být použity na stavbu domu, koupi bytu nebo rekonstrukci. Prostředky musíte využít na potřebu související s bydlením.
Hypotéka na koupi bytu či domu
Proces získání hypotéky je celkem jednoduchý. Banka musí schválit, zda splňujete podmínky pro získání hypotéky (dle platných podmínek).
V případě nákupu bytu či domu v osobním vlastnictví lze ručit kupovanou nemovitostí. U obecních nemovitostí, nebo těch v družstevním vlastnictví, tato možnost není! V takovém případě žádáte o tzv. předhypoteční úvěr. V momentě, kdy budete zapsáni do katastru nemovitostí, banka uvolní klasickou hypotéku.
V případě předhypotéky banky poskytují LTV mezi 75-100 %.
Tip! Pokud plánujete kupovat investiční byt, od procesu nákupu klasické nemovitosti se moc neliší. Výhodou je, že banka může budoucí nájem z nemovitosti zahrnout do seznamu příjmů – vaše šance na získání hypotéky se zvýší.
Hypotéka na rozestavěný dům
Pokud plánujete stavět svépomocí, postup pro hypotéku se lehce liší. V tomto případě je potřeba velmi dobře plánovat – bance totiž musíte doložit stavební plán.
Banka potřebuje vědět, kolik vám dle aktuálních podmínek může půjčit. Navíc peníze nedostanete v plné výši – banka je bude uvolňovat postupně v tzv. tranších, a to podle vašeho stavebního plánu. V průběhu stavby platíte úroky jen za čerpanou část.
Hypotéka na rekonstrukci
Hypotéka na rekonstrukci se v mnoha věcech neliší od hypotéky na stavbu domu. Musíte doložit plán rekonstrukce a peníze, stejně jako u stavby, se v uvolňují postupně.
Jiné varianty hypotéky
- Hypotéka na dům na klíč,
Nejčastější přístup v řešení hypotéky domu na klíč je formou proplacení faktury bankou dodavateli, který celou výstavbu zastřešuje. - hypotéka na garáž,
Garáž se považuje za nebytový prostor, proto s klasickou hypotékou vypočítejte. O tu byste mohli žádat jen v případě, že by šlo o přeměnu nebytového prostoru na prostor bytový. V ostatních případech počítejte s americkou hypotékou, podnikatelským úvěrem nebo nebankovní hypotékou, která může pěkně pěkně zatřást s vaší peněženkou.
- hypotéka na mobilní dům.
Mobilní domy byly ještě nedávno pro banky velká neznámá. Často se musely financovat neúčelovou hypotékou. V dnešní době mnoho bank přichází s nabídkou financování právě i tohoto stylu bydlení. Výjimkami, na které hypotéku na mobilní domy nemůžete využít, jsou: maringotky, karavany, drážní vozidla či lodě.
Pravidla pro poskytnutí hypotéky jsou stejné jako u klasického nákupu nemovitosti.
Zdroj obrázku: Rawpixel.com / Shutterstock.com