Domů / Doporučujeme / Můžeme si vůbec v dnešní době dovolit „jít marodit“?
Můžeme si vůbec v dnešní době dovolit „jít marodit“?

Můžeme si vůbec v dnešní době dovolit „jít marodit“?

Je až tristní, jak jsou v dnešní době lidé nuceni chodit do práce i v případě, že se necítí dobře a „něco na ně leze“. Spousta z nás si totiž nemůže dovolit jít na nemocenskou, jelikož každý tisícovka dolů by pro ně znamenala existenční problémy.

Jak je to vlastně aktuálně s nemocenskou?

Výpočet nemocenské není ve své podstatě nic složitého. Mnoho lidí zajímá hlavně výpočet nemocenské 2018. Hlavními fakty, které musíte předem vědět je, že první tři dny na nemocenské vám prostě, bohužel, nikdo neproplatí. Následuje deset pracovních dní, které proplácí zaměstnavatel – a to poměrnou částkou vypočítanou z hrubé mzdy předchozích tří měsíců. Od čtrnáctého dne vám nemocenskou proplácí stát. Jedinou výhodou je, že vám proplatí nejenom pracovní dny, ale i víkendy – a to opět poměrnou částkou vypočítanou z průměrné hrubé mzdy posledních tří měsíců – a to hlavně z důvodu, že si platíme zdravotní a sociální pojištění – respektive že ho za nás odvádí zaměstnavatel z naší hrubé mzdy.

Víte, kolik vůbec odvádíte za zdravotní a sociální pojištění – a hlavně proč?

Sociální pojištění 2018 především platíte proto, abyste v budoucnu dostali penzi. Pokud jste soukromý podnikatel, musíte podat přehled pojištění i v případě, že vaše příjmy byly nulové.

Jaké jsou výše pojistného?

Stejně jako zdravotní pojištění, i sociální pojištění představuje docela nezanedbatelnou částku, která se nám pravidelně každý měsíc strhává z platu

Odvod sociálního pojištění se skládá ze tří složek, a to jsou

  • Pojistné na nemocenské pojištění – 2,3 procenta z vyměřovacího základu
  • Pojistné na důchodové pojištění – 21,5 procent z vyměřovacího základu
  • Příspěvek na státní politiku nezaměstnanosti – 1,2 procent z vyměřovacího základu

Povinnost odvádět zálohy zdravotního a sociálního pojištění vzniká prvním dnem nástupu do zaměstnání a končí dnem ukončení výkonu tohoto zaměstnání.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Shlédněte také

Kontejnerová doprava je možností, jak přepravovat materiál za pakatel

Kontejnerová doprava je možností, jak přepravovat materiál za pakatel

Kontejnerová doprava má v dnešním světě široké možnosti využití. Kontejnery je možné využít k přepravě rozměrných nákladů …