Domů / Finance / Poskytovatelům mikropůjček zvoní hrana
Poskytovatelům mikropůjček zvoní hrana

Poskytovatelům mikropůjček zvoní hrana

Zájem o rychlé mikropůjčky je v přímé úměře s rostoucím počtem subjektů, které je nabízejí. Dnes již existují tisíce podnikavců, kteří na základě živnostenského oprávnění vydělávají často ze svého domova na úrocích poskytováním rychlých, krátkodobých nebankovních půjček. Zájemce lákají na online půjčky bez nahlížení do registru dlužníků, bez potřeby dokládat příjem a na řadu dalších výhod. Tento obchod ovšem brzy skončí a na trhu by měly fungovat pouze velké firmy s dostatečným kapitálem, s jasnými vlastníky, kteří obdrží licenci od České národní banky.

Právní rámec

Půjčování peněz bude regulováno novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který nabude účinnosti 1. prosince 2016. Jeho smyslem je zpřísnit podmínky pro poskytovatele nebankovních půjček a zvýšit ochranu spotřebitele. Poskytovatelé půjček musí podat do konce února 2017 žádost o udělení licence u ČNB, jinak ztratí oprávnění tuto činnost vykonávat. Vedle platné licence budou muset doložit svou odbornou způsobilost, prokázat, že u klientů prověřují jejich schopnost splácet a prokázat vlastnictví kapitálu ve výši minimálně 20 miliónů Kč.

Co lze očekávat

Očekává se, že se tímto opatřením trh pročistí a zůstanou pouze důvěryhodné společnosti. Podle odhadů by žádost o licenci mohlo podat pouze několik stovek nebankovních poskytovatelů půjček.

Například na Slovensku se dosavadní poskytovatelé slučovaly a zakládaly akciové společnosti, aby dali dohromady potřebný kapitál, lichvář.

Příprava ČNB na licencování

Centrální banka bude mít podle zákona 15 měsíců na posouzení žádosti. Zatím je předčasné odhadovat délku licenčního řízení a zřejmě se budou lišit případ od případu. Ovšem pravděpodobně aaa směnárna bude schvalovací proces trvat dlouho, neboť ČNB bude muset ověřovat a posuzovat velké množství informací. Zpočátku to tedy zřejmě nebude za méně, než je zákonná 15-měsíční lhůta.

Příprava poskytovatelů

Řada nebankovních poskytovatelů půjček potvrzuje, že se na podání žádosti o licenci připravuje již několik měsíců. Vstupují do významných registrů dlužníků a dalších nebankovních registrů klientských informací, které budou využívat. Potvrzují, že příprava je skutečně složitá a množství dokumentů v elektronické podobě přesahuje většinou jeden gigabyte. Většina zájemců o licenci počítá s tím, že žádost podá na začátku nového roku.

Shlédněte také

Téměř třetina Čechů je věrná své bance

Téměř třetina Čechů je věrná své bance

Většina občanů ČR se zajímá o podmínky poskytované bankami a porovnává je s konkurencí. Podle …