Domů / Finance / Bezkontaktní prodej jízdenek-skvělý nápad, který vítají i cestující
Bezkontaktní prodej jízdenek-skvělý nápad, který vítají i cestující

Bezkontaktní prodej jízdenek-skvělý nápad, který vítají i cestující

Platební karty na místo jízdenek umožňují pohodlnější cestování. Praha zůstávala poněkud pozadu za regiony, ale zpoždění úspěšně dohání, neboť pražský dopravní podnik spustil po zvládnutém pilotním programu karty do tramvají na další zkoušku.

Pilotní provoz bezkontaktního placení jízdného běžel od 8. dubna letošního roku ve spolupráci s firmou Mikroelektronika, Master Card a ČSOB. Prozatím bylo možné tuto výhodu využít jen na lince č. 22 z Bílé Hory na nádraží Hostivař ve dvou speciálně označených vozech. V jedné soupravě jsou vždy 3 jízdenkové automaty s možností bezkontaktního placení, ovšem do budoucna DP plánuje nasazení soupravy vozů T3R.P, kde bude bezkontaktní validátor umístěn jen jeden v celém voze. Od 1.8. 2016 jsou bezkontaktní termínály pro nákup jízdenek zavedeny na celou tramvajovou linku č. 18, vedoucí z Vozovny Pankrác na Petřiny.

Cestující tento systém vítají

Možnosti zakoupit jízdenku prostřednictvím platební karty si oblíbili jak čeští cestující, tak zahraniční turisté. Nejčastěji se kupuje jízdenka za 24 Kč, kterou si zatím pořídilo 67 % cestujících. Pokud jde o podíl českých cestujících a zahraničních turistů, tak z celkového počtu 1073 jízdenek si jich 701 zakoupili Češi a zbytek připadá na cizince z 29 zemí světa.

Které lístky si koupíte?

Bezkontaktním způsobem lze zakoupit šest druhů jízdenek:

  • Základní jízdenka na 30 minut za 24 Kč
  • Základní jízdenka na 90 minut za 32 Kč
  • Zlevněná jízdenka pro děti a seniory na 30 minut za 12 Kč
  • Zlevněná jízdenka pro děti a seniory na 90 minut za 16 Kč
  • Celodenní zlevněná jízdenka pro děti a seniory za 55 Kč
  • Celodenní jízdenka za 110 Kč

Jak systém funguje

Nastoupíte do vozu a ke snímači přiložíte platební kartu. Pokud se displej rozsvítí zeleně, je vše v pořádku. Jízdenka vypadne z automatu již otištěná, takže si nemusíte dělat starosti s jejím označením, jak je to známo při dosavadním klasickém nákupu jízdenek. Nelze si je ovšem kupovat do zásoby, neboť jízdenka se vytiskne s tím, že začíná platit okamžitě časem nákupu.

Shlédněte také

Téměř třetina Čechů je věrná své bance

Téměř třetina Čechů je věrná své bance

Většina občanů ČR se zajímá o podmínky poskytované bankami a porovnává je s konkurencí. Podle …